Модели

Škoda Scala Red Dot Award

o

Дури и пред нејзиното лансирање, новата Škoda Scala веќе ја доби својата прва награда. Жирито составено од околу 40 меѓународни експерти ја додели престижната Red Dot 2019 на новиот компактен модел во категоријата - продукт дизајн. Ова е 13-ти пат како чешкиот бренд е почестен со оваа посакувана награда. Scala е првиот производствен модел со новиот дизајн на Škoda, дизајниран да го дефинира изгледот на идните модели од брендот.

Со своите нови скулпторски форми, динамични линии и прецизно дизајнирани детали, Scala е првиот модел на Škoda, кој го прикажува новиот емотивен јазик за надворешен и внатрешен дизајн на брендот. Совршените пропорции, јасно дефинираните површини, прецизните линии и напредната аеродинамика го прават овој нов компактен модел модерен и спортски. Посебни карактеристики вклучуваат решетка на радијаторот, динамична покривна линија и спортски дифузер заокружувајќи го широкиот заден дел. Покрај тоа, Scala е првиот модел во производство на европскиот пазар кој ја носи ознаката Škoda во одделни букви на задната врата, заменувајќи го традиционалното лого. Опционалниот продолжен заден прозорец го означува тој знак на самата стаклена површина.

Red Dot наградата е меѓу најпрестижните признанија за дизајн во светот. Составен од експерти од целиот свет, жирито ги обединува независни дизајнери, академици и новинари во индустријата. Оваа година судејќи околу 5.500 поднесени производи врз основа на критериуми како степен на иновации, квалитет на дизајнот, функционалност, долговечност и влијание врз животната средина. 2019 ја одбележува 64-тата година во која Red Dot наградата е претставена како глобален белег на исклучителен дизајн на производи. Церемонијата за доделување на наградите ќе биде на 1 ноември.

Новата Scala е 13-тата Škoda која ќе ја добие оваа награда. Во 2006 година, Octavia Combi беше првиот Škoda модел почестен со посакуваната награда.

Преглед на сите наградени Škoda модели :

2019 Škoda Scala 
2018 Škoda Karoq 
2017 Škoda Kodiaq and Škoda Octavia III Combi 
2016 Škoda Superb III 
2015 Škoda Fabia III 
2014 Škoda Rapid SPACEBACK 
2013 Škoda Rapid 
2010 Škoda Superb II and Škoda YETI 
2008 Škoda Fabia II 
2007 Škoda ROOMSTER 
2006 Škoda Octavia II Combi