Модели
2017-11-16

ŠKODA KAROQ доби 5 ѕвезди за безбедност од Euro NCAP

Независна европска програма за проценка на нови автомобили Euro NCAP го заврши тестирањето на новиот ŠKODA KAROQ. Компактниот SUV е најновиот модел на чешкиот автомобилски производител кој доби рејтинг од 5 ѕвезди, што значи дека новиот KAROQ е еден од најбезбедните компактни SUV на патот денес.

"Ние сме среќни што новиот ŠKODA KAROQ, исто така, ги помина тестовите Euro NCAP со перфектен резултат", вели членот на одборот за технички развој на ŠKODA, Кристијан Штрубе. "Ние постојано работиме на оптимизирање на пасивната и активната безбедност на нашите модели, како и развивање на заштита на патниците и пешаците со дополнителните системи за помош. Во KAROQ се инсталирани многубројни системи за помош на возачот, кои инаку би биле најдени само во повисоките класи на возила ", вели Штрубе.

Euro NCAP ја оцени заштитата на патниците со одлични 93%. Покрај тоа, Euro NCAP ја истакна заштитата на цервикалниот 'рбет кај судирите од задната страна. Системот за сопирање на компактниот SUV функционираше перфектрно при ниски урбани брзини и ги спречи сите судири. Euro NCAP, исто така го награди одличниот резултат за заштита на пешаците.

Следејќи ја ŠKODA KODIAQ, ŠKODA KAROQ е второто возило на брендот кое ќе добие рејтинг со пет ѕвездички во 2017 година. ŠKODA во моментов е еден од ретките производители на автомобили чијшто целокупен опсег на модели има добиено пет ѕвездички во Euro NCAP тестирањата.

KAROQ ја должи својата извонредна пасивна безбедност на својата висока торзиона ригидност, великодушни зони на згужвување и исклучително безбедната кабина и употребата на челици со висока цврстина и ултра висока јачина, на пример, во страничните греди. Покрај тоа, компактен SUV има седум стандардни воздушни перничиња: воздушни перничиња за возачот и совозачот, странични воздушни перничиња, воздушни перничиња за глава и воздушно перниче за колено. Детските седишта може да се фиксираат со користење на Top-Tether или системот Isofix, кој исто така е достапен за совозачкото седиште. Во случај на судир одзади, специјално дизајнираните потпирачи за глава (WOKS = Оптимизирани потпирачи за глава) го намалуваат ризикот од удар за возачот и совозачот. Проактивниот систем за заштита на патниците, исто така, ги затегнува предните безбедносни ремени во случај на судир и ги затвора отворените прозорци, вклучувајќи го и подвижниот покрив.

ŠKODA KAROQ е опремен со голем број камери, како и системи за помош на возачот со радар и сензор. Предниот радарски асистент, кој е активен при возење во град, преку системот за препознавање на пешаци, помага да се спречат несреќи со пешаците.

Други безбедносни карактеристики на ŠKODA KAROQ го вклучуваат адаптивниот темпомат, препознавање сообраќајни знаци, функција за итни повици, асистент за сообраќајни застои и откривање на замор кај возачот.

Euro NCAP е асоцијација на европски транспортни министерства, автомобилски клубови и здруженија за осигурување со седиште во Белгија. Организацијата врши тестови за несреќи на тековните модели на возила, а потоа ја оценува безбедноста на возилата врз основа на достапните безбедносни системи. Euro NCAP е основана во 1997 година. Во последниве години постапките за испитување на несреќата континуирано се подобруваат и во моментов вклучуваат различни сценарија за судир. Додека првично беа проценувани само резултатите од тестовите за судар, евалуацијата на активните безбедносни системи сега е исто така вклучена во вкупниот рејтинг.

Оваа страница користи колачиња за најдобро можно корисничко искуство. Со користење на нашата веб-страница, се согласувате дека колачињата се зачувани на вашиот уред.
Прифатете и продолжете