Оваа страница користи колачиња за најдобро можно корисничко искуство. Со користење на нашата веб-страница, се согласувате дека колачињата се зачувани на вашиот уред.
Прифатете и продолжете
Модели
0-04-24

ŠKODA гледа кон иднината: ŠKODA VISION E ја прослави светската премиера во Шангај

  • Концепт возилото дава поглед на иднината преку промовирање на  електричната мобилност 
  • ŠKODA VISION E го пренесува типичниот дизајн на електромобилноста 
  • Ефикасен систем од 225 kW, опсег до 500 километри со можност за индуктивно полнење на батеријата 
  • Широк спектар на технолошки иновации за автономно возење со брзина до 130 km / h, пионерски дисплеј и контролен систем со контрола преку гестикулации 
  • ŠKODA ќе развие пет електро-возила до 2025 година 

ŠKODA гледа кон иднината, и го претстави електричното концепт возило за прв пат на вечерта на групацијата Volkswagen на автомобилскиот саем во Шангај 2017. Студијата ŠKODA VISION E обезбедува увид во технологијата на возење, дизајнот и возачкото искуство на утрешнината. Покрај тоа, концепт возилото импресивно ги нагласува напорите на Škoda во областа на електричната мобилност. Во наредните години, брендот ќе ја промовира електрификацијата на нивниот модел. Компанијата ќе воведе пет чисто електрични автомобили до 2025 година, во прилог на plug-in хибридните модели. 
ŠKODA VISION E, претставена во Шангај, е првиот комплетно електричен погон на концепт автомобилот во 122-годишната историја на компанијата. Футуристичкиот дизајн на автомобилот го покажува новиот дизајнерски јазик на ŠKODA, развиен специјално за електричната мобилност. Меѓу највпечатливите карактеристики се вратите со контра-отворање, отсуство на Б-столбот и внатрешното осветлување. Големиот внатрешен простор и голем број "Simply Clever" решенија покажуваат дека иднината на електричните автомобили од ŠKODA ќе се препознаваат по познатите квалитети на брендот.  

Со голем број на сензори и камери, студијата на ŠKODA ВИЗИЈА Е е наменета за 3 нивоа на автономно возење. Напредниот мониторинг на средината му овозможува на возачот да ги пренесе сите потребни  насоки на движење, на пример на автопат или пак во град. Покрај тоа, концепт возилото има богат иновативен систем за помош на возачот, кој обезбедува максимална безбедност и удобност. Други предности ŠKODA ВИЗИЈА Е го вклучува и оперативниот систем со напредна контрола преку гестикулации, како и можноста за следење на  окото на возачот и дополнителни екрани на допир за патниците во првиот и вториот ред. 

VISION E е базирана на платформата за електрични возила на групацијата Volkswagen. Двата електрични мотори генерираат 225 kW, и снабдувањето со електрична енергија е обезбедено од страна на батеријата со висок напон, чиј капацитет овозможува опсег до 500 километри и може да се полни со кабел и индуктивно. 
Концепт возилото ŠKODA VISION E од чешкиот производител ги нагласува своите амбиции во областа на електричната мобилност. Во рамките на стратегијата за 2025 година, Škoda интензивно ќе настојува за електрификација на палетата на својата гама. До 2025 година, компанијата ќе промовира пет електрични возила во различни сегменти, во прилог на plug-in хибридните модели. 
ŠKODA VISION E е 4,688 mm долг, 1,924 mm широк и има висина од 1,591 mm. Долгото меѓуоскино растојание - 2851 mm, дарежливиот и удобен ентериер е создаден во типичен ŠKODA стил. Ориентиран кон иднината автомобил комбинира SUV со повисока позиција на седење и голем внатрешен простор со динамична силуета и нежно наведнат покрив во стилот на купе. 
"Во текот на последните неколку години, со нашиот ŠKODA дизајнерски јазик, имаме произведено неколку сензационални концепт автомобили кои ја наговестуваат иднината на брендот", изјави Карл Нојхолд, раководител на секторот за надворешен дизајн на ŠKODA. "Новата ŠKODA VISION Е сега го презентира следниот чекор кон дизајнот од иднината" 
ŠKODA има модерен дизајн кој воодушевува со хармонични пропорции, уредно обликувани површини, прецизни линии и недвосмислени рабови. Подеднакво карактеристични се моќните контури, овозможувајќи сензационална интеракција помеѓу светлината и сенката кои ја доловуваат динамиката и емоцијата. Со својот 3D дизајн, кристални структури на предните и задните светла, како и многу други карактеристики кои доминираат на софистицираниот карактер се резултат на примена на  модерната технологија. Дизајнот е израз на безвременска елеганција и модерна функционалност која е типична за ŠKODA автомобилите. 
Сосема типичниот дизајнерски јазик на ŠKODA е во постојан развој во последните неколку години. Студиите за концептот ги претставија најавените нови детали: во 2011 година со ŠKODA VISION D, потоа следуваше  ŠKODA VISION C (2014) и на крај преку ŠKODA VISION S (2016). Овој континуиран развој, исто така, се гледа во најновите модели, а сега со ŠKODA VISION Е нивото е подигнато за степен погоре. 
Предниот дел на ŠKODA VISION Е се карактеризира со впечатлив дизајн на хаубата, кој е извајан и има рабови кои се движат кон централното лого кое сјае со бела светлина. Под хаубата, широката LED лента за осветлување минува низ целата ширина на возилото и се влева во двата триаголни фарови. Сите единици за осветлување на предниот дел се во бела боја. Како и со другите автомобили на електричен погон, не постои класична предна решетка.  
Предните светла на ŠKODA VISION E се карактеризираат со Matrix LED технологија, која обезбедува сеопфатно осветлување на патот кое секогаш се прилагодува на ситуацијата. Високо - ефикасните LED светла овозможуваат средно и долго светло кои не само што се насочени токму кон широкиот простор во предниот дел од автомобилот, туку истовремено се и неверојатно рамномерни. Контролата за осветлување е поврзана со предната камера за да се анализира состојбата на сообраќајот кој вклучува препознавање на автомобилите. Податоците кои ја овозможуваат оваа евиденција даваат прецизно дефинирање на распределба на светлината во секое време.